Çene Cerrahisi kişilerin çene bölgeleri başta olmak üzere ağız, diş ve diş etlerindeki yumuşak ya da sert dokularda farklı sebeplerle meydana gelen hastalıkların teşhis edilmesi, medikal yöntemlerle tedavisi ve gerek görülmesi halinde cerrahi uygulamalarla iyileştirilmesini sağlayan diş hekimliği ana bilim dalıdır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümü kapsamında klinik ya da hastane ortamında bu alanda uzman Çene Cerrahları tarafından gerçekleştirilen tedaviler ile çene eklemleri, çene kasları, çenede oluşan kistler ve tümörler gibi çene bölgesindeki rahatsızlıklar giderilmekte; çene estetiği uygulamaları ile bireylerin hayal ettikleri görünüşe sahip olmaları sağlanmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi genel adıyla ifade edilen Çene Cerrahisi uygulamaları sadece çene bölgesine yapılacak müdahaleleri kapsamaz. Bu uygulamalar ile dişler, diş etleri ve ağız bölgesine dahil olan dil, tükürük bezleri, dudak, yanak gibi geniş bir alanda ihtiyaç duyulan tüm cerrahi işlemler gerçekleştirilmektedir.

İnsanların ağız, diş, diş eti ve çene bölgelerinde farklı nedenlerle meydana gelen birçok rahatsızlık bu alanda uzmanlaşmış Ağız, Diş ve Çene Cerrahları tarafından lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilecek müdahaleler ile konforlu, güvenli ve başarılı bir tedavi süreci izlenerek iyileştirilmektedir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında gerçekleştirilen müdahaleler arasında;

 • Komplike dişlerin problemlerinin giderilmesi veya çekilmesi,
 • 20’lik dişler ve gömülü dişler için gerekli görülen işlemlerin yapılması,
 • Ağız, diş, çene ve yüz bölgesinde oluşan iltihaplanmanın giderilmesi,
 • Çene bölgesinde farklı nedenlerle meydana gelen çatlak ve kırıkların tanı ve tedavisi,
 • Ağız ve çene bölgelerindeki yumuşak ya da sert dokularda oluşan tümör veya kistlerin tanı ve tedavisi,
 • İmplant tedavisi, Protez uygulamaları veya Ortodonti işlemleri öncesi çene bölgesinde gerekli hazırlığın yapılması,
 • Tükürük bezlerinde meydana gelen problemlerin medikal ve cerrahi tedavisi,
 • Dudak veya damak yarıklarının iyileştirilmesi,
 • Kemik ogmentasyonları,
 • Sinüs lifting uygulaması,
 • Kök ucu rezeksiyonu,

gösterilebilir.

Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ uzun yılların getirdiği tecrübesi ve sahip olduğu modern teknoloji ile güçlendirilmiş klinik şartlarını kullanarak Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulamaları dahil kişinin Ağız, Diş ve Çene sağlığı kapsamında ihtiyaç duyduğu pek çok tedaviyi büyük bir güven, konfor ve başarı ile gerçekleştirmektedir.

Sizler de farklı sebeplerle çene bölgeniz başta olmak üzere ağız, diş ve diş etlerinizde ortaya çıkan estetiksel ve fonksiyonel rahatsızlıklardan kurtulmak için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir; Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ tarafından gerçekleştirilecek uygulamalar ile hayal ettiğiniz sağlıklı ağız, diş ve çene yapısına hızla ulaşabilirsiniz.

Çene Cerrahisi Nedir?

Çene Cerrahisi insanların ağız, diş, diş etleri ve özellikle çene bölgelerinde farklı nedenlerle ortaya çıkan deformasyonların, yaralanmaları, hastalıkları tanı ve tedavi süreci ile ilgilenen diş hekimliği ana bilim dalıdır.

Yaşadığı problemler nedeniyle kliniğimize ulaşan ve yapılan ön muayene sonucu Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümünde ilgilenilmesini karar verilen kişilerde farklı seviyelerde birçok işlevsel ve kozmetik rahatsızlık tespit edilmektedir.

Çene bölgesinde kistler ve tümör oluşumundan dişlerdeki kayıplar ve deformasyonlara, ısırma, çiğneme, yutma problemlerinden solunum ve konuşma bozukluklarına pek çok rahatsızlık Çene Cerrahisini de kapsayan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulamaları ile iyileştirilmektedir.

Çene Cerrahisi Ne Yapar?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında gerçekleştirilen Çene Cerrahisi uygulamaları kişilerin ağız, çene ve yüz bölgelerinde genetik sebeplerle veya sonradan ortaya çıkan nedenlerle meydana gelen birçok problemin giderilmesini sağlayan diş hekimliği tedavi yöntemidir.

Çene Cerrahisi kişinin ağız çevresinde bulunan dil, tükürük bezi, dudak, yanak gibi yumuşak dokularda farklı nedenlerle oluşan rahatsızlıkların tedavi edilmesi; dişlerde, çene eklemleri ve çene bölgesindeki yumuşak veya sert dokularda meydana gelen problemlerin giderilmesi için gerekli müdahaleleri gerçekleştirmektedir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında sadece standart bireylerin değil özel bakıma ihtiyacı olan ve kronik sistemik rahatsızlıkları bulunan (fiziksel / zihinsel / engelli bireyler) kişilerinde problemleri giderilmektedir.

Çene Cerrahisi uygulamaları kişiye yapılacak tedavinin çeşidine ve hastalığın boyutuna göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Çene Cerrahisi Uygulamaları

Çene Cerrahisi uygulamaları Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümünde yetkinlik sahibi Çene Cerrahları tarafından klinik ortamında gerçekleştirilen ve kişinin maruz kaldığı pek çok problemin konforlu, güvenli ve başarılı bir süreçle tedavi edildiği tedavi yöntemleridir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında en sık tercih edilen uygulamalar arasında;

 • Zorlu Diş Çekimleri
 • 20’lik Yaş Dişi Tedavisi
 • Gömülü Diş Uygulamaları
 • İmplant Tedavisi
 • Sinüs Lifting
 • Ortodonti Uygulamaları
 • Çene Cerrahisi Uygulamaları
 • Çene Kisti ve Tümörü Tedavisi
 • Çene Eklemi Cerrahisi
 • Çene Estetiği Uygulamaları

belirtilebilir.

Çene Cerrahisi alanında uzman diş hekimimiz eliyle kaleme alınan bu yazımızın devamında Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında en sık uygulanan tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

20 Yaş Dişi Cerrahisi

Günümüzde insanların neredeyse tamamında yaşanılan ve talep edilen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulaması olarak 20 Yaş Dişi Tedavisi gösterilebilir. Neredeyse toplum içindeki her bireyin maruz kaldığı bir durum olması kulaktan duyma hatalı bilgilerin halk arasında dolaşmasına neden olmaktadır.

20’lik Dişler bireylerin ağız içinde en arkada bulunan 3 büyük azı dişine genellikle 20’li yaşlarda sürülmeye başlaması nedeniyle verilen addır. Bu dişlerde çenede yeterli alan olmaması kaynaklı sürme bozuklukları görülmektedir. Yirmilik Yaş Dişleri ortaya çıkan her türlü olumsuz durumla Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ilgilenir.

Çene Cerrahisi alanında uzman diş hekimleri tarafından günümüz teknolojisinin tüm imkanları kullanılarak gerçekleştirilen 20’lik Diş Çekimi uygulamaları herhangi bir ağrı yaşanmadan konforlu, güvenli ve basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Gömülü Diş Tedavisi

Gömülü Diş problemleri toplumda birçok bireyin hayatının bir bölümünde maruz kaldığı, başlangıçta herhangi bir belirtisi olmayan ve klinik ortamında gerçekleştirilen muayene sırasında yapılan panoramik filmler ve tetkikler ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Günümüzde en sık görülen Gömülü Diş problemleri arasında;

 • Üçüncü Azı Dişleri
 • Üst Çene Kanin Dişleri
 • Alt Çene Küçük Azı Dişleri
 • Üst Çene Kesici Dişle

gösterilebilir.

İnsanların pek çoğunun farklı nedenler ve belirtiler ile yaşadığı Gömülü Diş Rahatsızlığı ile ilgili Çene Cerrahisi Uzmanları tarafından yapılacak doğru bilgilendirme ile erken teşhis oranı artmakta, tedavi süreci güvenli, konforlu ve kolay bir hale getirilmektedir.

Kist Operasyonları

Çene Cerrahisi kapsamında gerçekleştirilen en önemli operasyonlardan birisi çene kemiği ya da diş köklerinde meydana gelen kistlerin alınmasıdır. Patojen yapılar olarak bilinen kistler meydana geldiği bölgede uzun süre kalması halinde çok ciddi problemlerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanında uzmanlığını tamamlamış Çene Cerrahisi Uzmanları tarafından klinik şartlarında gerçekleştirilen çene kisti tedavisi ile dişlerde ve çene bölgesinde oluşan kistler giderilir. Uygulama öncesi 3D Dental Tomografi çekilerek tedavi sürecinin güvenli ve başarılı olması sağlanır.

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene eklemlerinde farklı nedenlerle problemler oluşan kişilerde pek çok hayati fonksiyon tehlike altında olmaktadır. Çene Eklemi şikayetleri bulunan bireylerde;

 • Eklemler ve kaslarda ağrı,
 • Aşırı hassasiyet,
 • Eklemlerden ses gelmesi,
 • Çene hareketinde kısıtlanmalar,
 • Çene kilitlenmeleri,
 • Beslenme problemleri,

gibi birçok rahatsızlık görülmektedir.

Çene eklemlerinde oluşan rahatsızlıklar genellikle çiğneme kasları ve çene eklemlerinde görülen ağrılar ve fonksiyon bozukluklarıdır. Bu probleme maruz kalan kişilerde diskler ile eklem yüzeyleri arasında uyumsuzluk görülür. Günümüzde bu problemlerde maalesef yaygınlaşma görülmektedir.

Çene Cerrahisi uygulamaları ile erken safhada bu problemin teşhis edilmesi güvenli ve kolay bir tedavi sürecini beraberinde getirmektedir. Bu sayede rahatsızlığın ilerleyerek eklemlerde deformasyonlara ve buna bağlı ağrılara neden olması engellenir. Ayrıca eklemlerden ses gelmesi ve çene kilitlenmesi gibi ileri seviye problemlerin önüne geçilir.

Çene Cerrahisi Fiyatları

İnsanlar farklı nedenlerle çene bölgesi başta olmak üzere ağız, diş ve diş etlerinde meydana gelen problemlerden kurtulmak için kliniğimize ulaşan bireylerden en sık aldığımız soru Çene Cerrahisi Fiyatları 2023 yılında ne kadar olmaktadır.

Çene Cerrahisi Fiyatları farklılıklara yol açan durumlar arasında;

 • Hastanın ağız, diş ve çene yapısı,
 • Çene bölgesindeki rahatsızlığın çeşidi,
 • Çenedeki kapanış bozukluğunun seviyesi,
 • Kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • İyileşme için uygulanacak tedavi yöntemi,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek diş hekimi ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizler de farklı nedenlerle Ağız, Diş ve Çene bölgenizde meydana gelen estetiksel ve işlevsel problemlerin iyileştirilmesi; hayal ettiğiniz sağlıklı ağız, diş ve çene görünümüne sahip olabilmeniz için Hemen Bize Ulaşın