Ortodonti kişilerin dişlerinde farklı sebeplerle oluşan ayrıklık, yamukluk, çarpıklık, eğrilik gibi diziliş bozukluklarının ortadan kaldırılarak arzu edilen estetik ve sağlıklı ağız – diş yapısına sahip olunmasına imkan tanının diş hekimliği tedavi yöntemidir.

Kadın veya erkek fark etmeksizin her yaştaki bireyin genetik özellikleri, olumsuz alışkanlıklara sahip olması, yanlış davranışlarda bulunması, travma ya da kaza geçirmesi gibi pek çok farklı nedenle dişlerinde düzensizlikler ve deformasyonlar oluşabilir.

Halk arasında Diş Teli olarak bilinen ortodonti uygulamaları yukarıda belirttiğimiz gibi dişlerin de dizilim bozuklukları bulunan kişiler için en etkili, konforlu ve güvenli tedavi yöntemi olarak belirtilebilir. Ortodonti uygulamaları ile;

 • Dişlerinde çarpıklık veya yamukluk gibi diziliş bozuklukları oluşan,
 • Dişleri arasından ayrıklık meydana gelen, (Ayrık diş problemi yaşayan)
 • Ağzını açarken – kapatırken alt ve üst çenesi arasında boşluklar bulunan,
 • Ağzını açıp kapatırken dişleri birbirine değmeyen,

kişilerin hayal ettikleri estetik diş dizilimine ve sağlıklı ağız – diş yapısına sahip olmalarına yardımcı olunur.

Ortodonti uygulamaları bir yandan bireyin dişlerindeki dizilim bozuklukları sebebiyle maruz kaldığı kozmetik sorunları giderirken diğer taraftan bu durumun yol açtığı işlevsel problemleri (konuşma, ısırma, çiğneme, yeme, içme bozuklukları gibi) ortadan kaldırmaktadır.

Dişlerinde farklı nedenlerle meydana gelen çarpıklık, ayrıklık, yamukluk, eğrilik gibi diziliş bozuklukları bulunan kişilerin neredeyse tamamı özgüven kaybı yaşamaktadır. Bireyin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen bu durum iş hayatına da negatif yönde tesir etmektedir.

Ortodonti tedavi yöntemleri bu duruma maruz kalan kişilerin hayal ettikleri estetik diş dizilimine ve gülümsemeye kavuşmalarını sağlayarak, kaybettikleri özgüvenlerini geri kazanmalarına ve özgürce konuşabilmelerine imkan tanımaktadır.

Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ uzun yılların getirdiği tecrübesi ve sahip olduğu modern teknoloji ile güçlendirilmiş klinik şartlarını kullanarak Ortodonti tedavisi dahil kişinin Ağız, Diş ve Çene sağlığı kapsamında ihtiyaç duyduğu pek çok uygulama büyük bir güven, konfor ve başarı ile yapılmaktadır.

Sizler de farklı nedenlerle maruz kaldığınız diş dizilim bozukluklarının yol açtığı problemlerin giderilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir; Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ tarafından gerçekleştirilecek uygulamalar ile hayal ettiğiniz sağlıklı dişlere ve estetik gülümsemeye hızla ulaşabilirsiniz.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti toplumda her yaştaki bireyin farklı sebeplerle karşılaşabileceği çarpıklık, ayrıklık, yamukluk, eğrilik gibi diş dizilim bozukluklarının ortadan kaldırılması yani dişlerin çene kemiği üzerinde simetrik bir yapıda dizilmesinin sağlanması için uygulanan işlemlerin tümüdür.

Kişinin genetik yapısı ve dişlerinin durumu dikkate alınarak farklı teknikler – malzemeler ile gerçekleştirilen Ortodonti uygulamaları yaşı veya cinsiyeti fark etmeksizin dişlerinde diziliş sorunları bulunan her bireye güvenle uygulanabilir.

Ortodonti uygulamaları ile kişilerin estetik ve sağlıklı dişlere sahip olması sağlanır. Konforlu ve etkili bir diş tedavisi tekniği olan Ortodonti bu alanda yetkin diş hekimleri tarafından yapılması halinde arzu edilen sonuçları sunan bir uygulamadır.

Ortodonti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ortodonti ya da halk arasında bilinen adıyla Diş Teli tedavisi günümüzde birçok farklı nedenle dişlerinde diziliş bozuklukları oluşan kişilerin bu durumdan kurtulmak için en sık tercih ettiği uygulama olarak bilinmektedir.

Ortodonti uygulamalarının en sık kullanıldığı hususlar arasında;

 • Çene yapısındaki problemlerin ortadan kaldırılması,
 • Bireyin estetik bir gülümsemeye sahip olması,
 • Dişlerdeki dizilim bozuklukları nedeniyle yaşanan konuşma bozukluğunun giderilmesi,
 • Isırma, çiğneme, yeme, içme gibi fonksiyonların sağlıklı şekilde yerine getirilmesi,
 • Çene kemiğinin olması gereken sağlıklı konuma taşınması,
 • Çene kemiğinde var olan yamukluğunun ortadan kaldırılması,
 • Dişlerdeki diziliş bozukluklarının giderilmesi,
 • Ağız – diş bakımının doğru şekilde yapılabilmesi,
 • Düzenli ve doğru nefes alış – verişi sağlanması,
 • Dişlerin formundan estetik bir hale getirilmesi,

gösterilebilir.

Ortodontik Problemlerin Oluşma Nedenleri

İnsanların dişlerinde diziliş bozukluklarının oluşmasına yani Ortodontik problemlerin meydana gelmesine yol açan birçok farklı sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerin bir kısmı kişinin genetik özelliklerine dayanırken diğer bir bölümü olumsuz davranışlar ve travma kaynaklı olmaktadır.

Ortodontik problemlerin oluşmasına yol açan durumlar arasında;

 • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi,
 • Çok fazla şekerli gıda tüketilmesi,
 • Ağız – diş bakımına özen gösterilmemesi,
 • Çenede dişler için yeterli alan olmaması,
 • Çenenin orantısız şekilde büyümesi,
 • Yanlış davranışlar, (Tırnak yeme, kalem veya parmak emme gibi)
 • Kaza esnasında travmaya neden olan darbe alınması,
 • Doğum esnasında sıkıntı oluşması,

belirtilebilir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti uygulamaları birkaç safha takip edilerek gerçekleştirilir. İlk aşamada muayene edilen hastanın dişlerinde var olan diziliş problemleri tespit edilir. Kişinin genetik yapısı ve dişlerin durumu göz önünde bulundurularak en doğru Ortodonti Tedavisi tekniği belirlenir.

Ortodonti uygulamaları farklı yöntemler ve malzemeler kullanılarak hasta için en uygun olacak şekilde gerçekleştirilen tedavi yöntemleridir. Günümüzde en sık kullanılan Ortodonti tedavisi yöntemleri;

 • Sabit Ortodontik Tedavi: Diş telleri, tüpler, braketler ve destek aletlerinden yardım alınarak gerçekleştirilen, sabit diş tellerinin kullanıldığı Ortodonti tedavi yöntemidir. Tedavi sona erene kadar diş telleri ve braket diş yüzeyinde kalacaktır.
 • Hareketli Ortodontik Tedavi: Kişinin istediği zaman aparatları takıp çıkarabildiği bu Ortodonti tedavi yönteminde şeffaf plaklardan yararlanılır. Özellikle yetişkin bireyler tarafından talep edilen bu yöntem kişinin Ortodonti tedavi sürecinde estetik kaygılar yaşamasına engel olur.

şeklinde açıklanabilir.

Ortodonti Tedavisi Çeşitleri

Ortodonti Tedavisi kişinin genetik yapısı, yaşı, dişlerindeki problemlerin boyutu ve toplum içerisindeki konumu göz önüne alınarak farklı tekniklerle yapılabilen bir uygulamadır. Uzman diş hekimleri eliyle gerçekleştirilen bu uygulama öncesi yapılacak muayenede kişiye en uygun Ortodonti Tedavi tekniğinin hangisi olacağı tespit edilmektedir.

Günümüzde en fazla tercşh edilen Ortodonti uygulaması çeşitleri şu şekilde açıklanabilir;

 1. Metal Braketler

Bu yöntemde kişinin dişlerinde meydana gelen diziliş bozukluklarının ortadan kaldırılması için diş yüzeylerine metal braketler yapıştırılır. En eski Ortodonti Tedavi yöntemlerinden birisi olarak gösterilen bu uygulama sonucu dişlerin arzu edildiği şekilde imzalanması ve düzeltilmesi sağlanmaktadır.

 1. Porselen Tel (Beyaz Teller)

Bu teknik genellikle yetişkin bireyler tarafından talep edilen ve tedavi sürecinde estetik kaygılar yaşamalarına engel olan bir Ortodonti uygulamasıdır. Tedavi sürecinde diş yüzeylerine porselen, şeffaf ve beyaz yapıda teller takılarak hayal edilen simetrik diş dizilimi elde edilir.

 1. Şeffaf Plaklar (Invisalign)

Telsiz Ortodonti veya Invisalign şeklinde de ifade edilen bu Ortodonti Tedavisi yöntemi metal diş teli kullanıldığında oluşan görünümden rahatsızlık duyan kişiler tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Her hastanın genetik yapısı ve dişlerindeki diziliş bozukluğunun durumuna göre özel olarak üretilen Şeffaf Plaklar kullanıldığında toplum içindeki diğer bireyler kişinin Ortodontik tedavi gördüğünü fark etmez. İstenilmesi halinde çıkarılabilen bu plaklar kişiye estetik ve konforlu bir tedavi imkanı sunar.

 1. İçten Takılan Tel (Görünmez Diş Teli)

Özellikle yaşça büyük bireyler tarafından tercih edilen bu uygulamada diş telleri dişlerin iç yüzeyine takılarak dışarıdan fark edilmemesi sağlanır. Görünmez Diş Teli olarak da ifade edilen bu Ortodonti yöntemi tedavi sürecinde estetik kaygılar taşıyan kişiler için sık tercih edilen alternatif bir uygulamadır.

Ortodonti Tedavisi Aşamaları

Ortodonti Tedavisi klinik şartlarında bu alanda uzman Ortodontist hekimler tarafından belirli bir prosedür takip edilerek gerçekleştirilir. Ortodonti Tedavi sürecini;

 1. Muayene

Uzman Ortodontist tarafından detaylı olarak muayene edilen hastanın dişlerinde var olan diziliş bozuklukları tespit edilerek kişi için en doğru Ortodonti Tedavi tekniği belirlenir.

 1. Hazırlık

Tedavi öncesi kişinin ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekir. Hastanın dişleri ve diş etlerinde var olan problemler ortadan kaldırılır. Uygulama sürecinde kullanılacak aparatların hazırlanabilmesi için gerekli olan ölçümler yapılır. Tedavi esnasında karşılaştırma yapılması için gerekli ağız ve diş fotoğrafları çekilir.

 1. Teşhis ve Planlama

Uzman diş hekimi tespit ettiği veriler doğrultusunda kişi için en doğru tedavi planını belirler. Uygulama öncesi hasta ile fikir alışverişinde bulunan diş hekimi hangi Ortodonti yönteminin kullanılacağına karar verilir. (Metal, porselen ve şeffaf plak gibi)

 1. Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi dişlerin temizlenmesi ve kurutulması ile başlar. Ardından diş hekimi ve hastanın birlikte karar verdiği Diş Teli çeşidi kişinin ağız – diş yapısına en uygun şekilde takılır. Bu aşamayla birlikte Ortodonti tedavisi başlamış olur.

 1. Son Aşama

Ortodonti Tedavisi tamamlanması ve istenilen sonucun elde edilmesi ile birlikte teller çıkarılır ve dişlerin yerine oturması için belirli bir zaman verilir.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavisi insanların dişlerinde farklı nedenlerle oluşan diziliş bozuklukları kaynaklı işlevsel ve kozmetik problemlerin seviyesi ve hastanın ağız, diş, çene yapısına bağlı olarak değişik sürelerde tamamlanır. Ayrıca kişinin yaşı da tedavinin tamamlanma süresine etki eder.

Ortodonti Tedavisi sonuçlanma süreleri 3 farklı sınıfta incelenebilir. Bu sınıflar;

 • Kısa Süreli: 1 yıl içerisinde,
 • Orta Süreli: 18 ila 24 ay arasında,
 • Uzun Süreli: 24 ila 36 ay süresince,

şeklinde özetlenebilir.

Ortodonti Fiyatları

İnsanlar dişlerinde farklı sebeplerle oluşan çarpıklık, yamukluk, ayrıklık, eğrilik gibi diziliş bozuklukları nedeniyle meydana gelen estetiksel ve fonksiyonel problemlerden kurtulmak için kliniğimize ulaştığında en sık ilettikleri soru Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2023 yılında ne kadar olmaktadır.

Ortodonti Fiyatları değişiklik yaşanmasına neden olan durumlar arasında;

 • Hastanın ağız, diş, diş eti ve çene yapısı,
 • Kişinin dişlerinde var olan diziliş bozuklukları,
 • Hastanın genetik özellikleri ve yaşı,
 • Kişiye uygulanacak Ortodonti Tedavisi Yöntemi,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek hekim ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizler de farklı nedenlerle dişlerinizde meydana gelen diziliş bozuklukları sebebiyle maruz kaldığınız kozmetik – işlevsel sorunların giderilmesi ve hayal ettiğiniz estetik ağız – diş görünümüne kavuşabilmek için Hemen Bize Ulaşınız