İmplant Tedavisi kişilerin farklı nedenlerle maruz kaldıkları diş kayıpları sonucunda meydana gelen estetiksel ve fonksiyonel birçok problemin giderilmesi için en sık tercih edilen diş hekimliği tedavi yöntemidir.

Halk arasında Vidalı Diş olarak da ifade edilen İmplant insanların doğal dişlerine işlevsel ve kozmetik açıdan en çok benzeyen uygulamadır. İmplant Tedavisi kapsamında kişinin diş kaybı nedeniyle ağız içerisinde oluşan boşluktaki çene kemiği üzerine yapay diş kökü yerleştirilir.

Farklı sebeplerle diş kayıpları yaşayan kişiler diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında daha sağlam ve kullanışlı sonuçlar sundukları için İmplant Uygulamalarını tercih etmektedir. İmplant Tedavisi sonrası kişiler doğal görünüme sahip dişlere ve sağlıklı bir ağız yapısına ulaşır.

Günümüzde İmplant Tedavisi olmak isteyen kişi sayısının artması ve bu uygulamaya yoğun bir talebin olması pek çok farklı İmplant Çeşidi ve İmplant Markası ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bununla birlikte Vidalı İmplantın en sık tercih edilen İmplant Uygulaması modeli olduğunu söyleyebiliriz.

İmplant Tedavisi yapılmasına karar verilen hastanın diş kaybı yaşanan ağız bölgesindeki çene kemiği miktarı yeterli ise kişiye özel olarak üretilen İmplantlar üzerine sabit ve hareketli protez yerleştirilmesi ile süreç tamamlanır. Ancak çene kemiği miktarı yeterli bulunmayan hastalarda İmplant Tedavisi öncesi bu bölgede kemik oluşumunu destekleyecek müdahaleler yapılır.

Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ uzun yılların getirdiği tecrübesi ve sahip olduğu modern teknoloji ile güçlendirilmiş klinik şartlarını kullanarak İmplant Tedavisi dahil kişinin Ağız, Diş ve Çene sağlığı kapsamında ihtiyaç duyduğu pek çok uygulma büyük bir güven, konfor ve başarı ile yapılmaktadır.

Sizler de farklı nedenlerle maruz kaldığınız diş kayıplarının yol açtığı problemlerin giderilmesi için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir; Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ tarafından gerçekleştirilecek uygulamalar ile hayal ettiğiniz sağlıklı dişlere ve estetik gülümsemeye hızla ulaşabilirsiniz.

İmplant Nedir?

İmplant kişilerin farklı sebeplerle diş kayıplarına maruz kalmaları durumunda tercih edilen ve çeşitli özellikteki protezler kullanılarak yaşanan problemlerin giderildiği yapay diş kökleridir. İmplant uygulamaları insanların diş kayıpları sonucu maruz kaldıkları fonksiyonel ve kozmetik tüm problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

İmplant Tedavisi sırasında komşu dişler herhangi bir zarar görmezken bu uygulama diş kaybı yaşayan bireylerde en etkili tedavi yöntemi olarak bilinir. Bununla birlikte klinik şartlarında İmplantoloji alanında uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmesi halinde oldukça güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Kişilere İmplant uygulamalarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için;

 • Bir ya da birden fazla diş kaybı bulunması,
 • Hastanın ağız, diş ve çene dokularının sağlıklı olması,
 • Diş kaybı yaşanan bölgede yeterli miktarda çene kemiği bulunması,
 • Bireyin herhangi bir sistemik rahatsızlığının olmaması,
 • Kişinin alkol ve sigara kullanmaması,

gibi şartlara uygunluk aranmaktadır.

İmplant Uygulamaları tek bir dişini kaybetmiş bireylere uygulanabildiği gibi dişlerinin tamamı kaybetmiş kişilerde de arzu edilen sonuçları vermektedir. Tedavi sonucu hastanın çene kemiğine yerleştirilen İmplant doğal diş gibi görünürken beklenilen faaliyetleri eksiksiz yerine getirmektedir. Kişi bu uygulama ile sorunlarına uzun ömürlü çözüm bulmaktadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi klinik ortamında İmplantoloji alanında uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen ve vaka – başarı oranı çok yüksek olan bir uygulamadır. İmplant tedavi süreci muayene safhası ve cerrahi işlemler olmak üzere iki sınıfta yapılmaktadır.

 1. Muayene Süreci: Uygulaması öncesi tedaviyi gerçekleştirecek İmplantoloji Uzmanı hastayı detaylı olarak muayene eder. İmplant Tedavisine başlamadan önce hasta ile konuşan uzman doktor kişinin arzu ettiklerini tespit ederken gerekli görmesi halinde tomografi ve röntgen çekilmesini ister. Bu sürecin tamamlanması ile birlikte detaylı bir tedavi planı oluşturulur.
 2. Cerrahi Müdahale: İmplant Tedavisi sırasında uygulanan cerrahi işlemler şu sıralama ile ilerler;
 • Hasta lokal veya genel anestezi ile uyuşturulur.
 • Diş kaybı sonucu ağız içi boşluk oluşan bölgelerde çene kemiğine titanyum vidalar yerleştirilir.
 • Bu İmplant yerleştirme süreci her bir İmplant için yaklaşık 10 ila 20 dakikadır.
 • Yerleştirilen İmplantların çene kemiğine tam olarak yerleşmesi yani kaynaşması beklenir. Bu süreç hastanın genetik yapısına göre farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 2 ila 6 ay sürmektedir.
 • İmplantlar çene kemiğine entegre olduktan ve çene kemiği tarafından kabul edildikten sonra kalıcı protez uygulaması yapılarak uygulama başarıyla sonlandırılır.
 • İmplant Tedavisi sürecinin başarı ile tamamlanması için hastanın sağlıklı çene – kemik yapısına ve diş etlerine sahip olması gerekir.

İmplant Nasıl Takılır?

İmplant Tedavisi bu alanda yetkin diş hekimleri tarafından büyük bir dikkatle yapılması gereken ve bu sayede uygulamadan başarılı sonuçlar alınabilen bir tedavi yöntemidir. İmplant Tedavisinde hastaya en uygun olacak İmplantın seçilmesi ve bu İmplantın hatasız bir şekilde çene kemiğine entegre edilmesi uygulamanın en zorlu ve önemli kısmıdır.

İmplantoloji alanında uzmanlık gerektiren birçok işlemin içerisinde yer aldığı ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahı olarak nitelendirilen hekimlerin gerçekleştirmesi gereken İmplant Takılma sürecini;

 • Hastanın çene kemiğinde müdahale yapılacak alan lokal veya genel anestezi ile uyuşturularak İmplant yerleştirilir.
 • Tedavi sürecinde ilk olarak çene kemiği üzerindeki diş eti kaldırılarak İmplantın yerleştirilmesi için kemik içerisinde yuva açılır.
 • Bu yuvaya İmplantın yerleştirilmesi sonrası diş eti tekrar dikilerek kapatılır.
 • Hastanın ihtiyaç duyduğu sayıda İmplant ağız içindeki boşluk oluşan alanlara entegre edilir.
 • Her bir İmplantın entegre edilme süresi yaklaşık 10 ila 20 dakikadır.
 • Süreç tamamlandıktan sonra İmplantın çene kemiği ile %100 kaynaşması beklenir.
 • Kişinin genetik yapısına ve uygulanan işleme göre farklılık gösteren bu süre yaklaşık 2 ila 6 ay sürmektedir.
 • İmplant Tedavi sürecinde en önemli safha çene kemiğine yerleştirilen İmplantların ağız içerisindeki boşluğa %100 uyum sağlamasıdır.
 • İmplant Tedavisi sonrası bireyin ağız ve diş bakımına özen göstermesi tedavinin başarısını doğrudan etkileyen bir etmen olarak bilinmelidir.

şeklinde açıklayabiliriz.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant farklı sebeplerle diş kayıpları yaşayan ve bu yüzden birçok probleme maruz kalan kişilere 2 aşamalı bir süreçte uygulanan diş hekimliği tedavi yöntemidir. Uygulamanın ilk kısmında kişinin kaybettiği diş sayısı kadar İmplant çene kemiğine yerleştirilir.

İmplant Tedavisi kapsamında çene kemiğine yapay diş köklerinin entegre edilmesi süreci her bir İmplant için yaklaşık 10 ila 20 dakika sürmektedir. Bu uygulama sonrası İmplantın çene kemiği ve diş etleri ile kaynaşması ise kişiden kişiye ve uygulanan işlemler ile değişmekle birlikte ortalama 2 ile 6 ayı bulmaktadır.

Bu 2 aşama başarıyla tamamlandıktan sonra yine kişiye özel hazırlanan protez dişlerin tek seansta yapay diş köklerine entegre edilmesi ile İmplant Tedavisi tamamlanır. Bu bilgiler ışığında İmplant Tedavisinin hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 4 ila 6 ay sürdüğünü belirtebiliriz.

İmplant Tedavisi Ömrü Ne Kadar?

İmplant Tedavisi klinik şartlarında İmplantoloji alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılması ve uygulama sonrası kişinin ağız – diş bakımına dikkat etmesi halinde etkisini ömür boyu koruyacak sonuçlar sunan güvenli ve konforlu bir tedavi yöntemidir.

Kliniğimizde Uzman Diş Hekimi Ayberk Şafak BENLİ tarafından değişik sebeplerle bir veya daha fazla diş kaybı yaşamış hastalarımıza uygulanan İmplant Tedavisi sonrası elde edilen sonuçlar ortalama 20 ila 30 yıl kalıcılık göstermektedir.

İmplant Tedavisi Sonrası

İmplant Tedavisi tamamlandıktan sonra hastanın ağız içerisindeki dokularının iyileşmesi ve uygulamayla elde edilen başarılı sonuçların korunması kişinin ağız – diş bakımına özen göstermesi ve uzman diş hekimi tarafından kendisine belirtilen hususlara dikkat etmesi ile mümkündür.

İmplant Tedavisi Sonrası dikkat edilmesi gereken durumları;

 • İlk gün dişleri fırçalamak veya gargara yapmak doğru değildir. Bu süre sonunda kişi diş hekiminin tarif ettiği şekilde hafif hareketlerle dişlerini fırçalamalıdır.
 • İlk 2 ila 3 gün dişlerde yaşanacak hassasiyet doğaldır. Bu süre sonunda hassasiyet hissinin geçmemesi halinde kişi uzman diş hekimine ulaşmalıdır.
 • Hasta belirli bir süre çene kemiğinde baskı oluşturacak davranışlardan kaçınmalıdır.
 • Ağız – diş bakımı sürecinde diş hekiminin tavsiyelerine özen gösterilmelidir.
 • Uygulama sonrası ilk 3 saat herhangi bir yiyecek ve içecek tüketilmemeli, ilk gün aşırı hassasiyet oluşmasına neden olacak besinlerden uzak durulmalıdır.
 • İlk 2 ila 3 gün içerisinde ortadan kalkacak hassasiyet durumu takip edilerek bu süreç sonunda standart beslenme düzenine geçilmelidir.
 • Hasta belirli bir süre ağız ve çenede baskı oluşturabilecek sertlikteki yiyeceklerin uzak durmalı, oda sıcaklığındaki yiyecekleri tüketmelidir.
 • Kişi belirli bir süre sigara ve alkol kullanmamalıdır.

şeklinde belirtebiliriz.

İmplant Tedavisi Fiyatları

Birbirinden farklı sebeplerle diş veya dişlerini kaybetmeleri nedeniyle maruz kaldıkları problemlerden kurtulmak için kliniğimizde oluşan bireylerden en sık duyduğumuz soru İmplant Fiyatları 2023 yılında ne kadar olmaktadır.

İmplant Tedavisi Fiyatları farklılıklara neden olan hususlar arasında;

 • Kişinin ağız, diş ve çene özellikleri,
 • Hastanın eksik diş sayısı ve konumu,
 • Kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • Tedavi sürecinde kullanılan İmplant Çeşidi ve Markası,
 • Hastanın çene yapısı ve çene kemiği miktarı,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek hekim ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizler de farklı sebeplerle maruz kaldığınız diş kayıpları sonucunda Ağız, Diş ve Çene bölgenizde meydana gelen estetiksel ve fonksiyonel rahatsızlıkların iyileştirilmesi, arzu ettiğiniz ağız ve diş görünümüne sahip olabilmeniz için Hemen Bize Ulaşın